طراحی بیمارستان فضای داخلی شرکت مهندسین و مشاوره اسپو | elitarchgroup

طراحی بیمارستان یکی از پیچیده‌ترین طراحی‌هایی است که جزئیات متنوع و مهمی را شامل می‌شود. پیش از طراحی این فضا، نظیر هر فضای دیگری، لازم است تا نسبت به اصول طراحی بیمارستان آگاهی داشته باشید تا رفاه حال بیماران و کارکنان به صورت کامل تامین شود. ابعاد این اتاق می‌تواند منعطف باشد اما باید حداقل فضای کافی برای برای قراردادن طبقه و کابینت وجود داشته و دسترسی مستقیم و راحتی را به اتاق عمل داشته باشد. به ازای هر اتاق عمل، نیاز به 10 مترمربع اتاق اشیاء استریل است. استودیو معماری سوئیسی به نام مانوئل هِرز طرح یک بیمارستان سلولی شکل با پلان S شکل در یکی از صحرای سنگال را منتشر نمود. طراحی ساختمان بیمارستان از خطوط کِرو و مارپیچی تشکیل شده و نمای آن را آجرهای سوراخ دار تشکیل داده اند.

  • باید فرض شود که در هر تیم جراحی هشت عضو دارد(پزشکها،پرستارهای اتاق عمل، پرستارهای بیهوشی) اگر واحد جراحی دارای بیش از دو اتاق عمل باشند مناسب است که سیگاریها را از غیر سبگاریها جدا کرد.
  • تجهیزات آن بایستی شامل سینک، سطح انبار، سطح کار و استریل کننده‌های بخار باشد.
  • طراحی بیمارستان ها با توجه به شرایط اقلیمی و نیاز های بهداشتی و منطقه ای تا حدودی متفاوت است.
  • تعداد زیادی لامپ کوچک ساخته شده است تا از ایجاد سایه‌های خیلی تاریک جلوگیری شود.
محل­های پذیرش و انتظار، باید معادل استاندارد جراحی، یک پزشک طراحی شوند و از مشخصۀ بیمارستان متمایز باشند. احتیاط‌های آتش‌سوزی و مسیرهای فرار باید مطابق با مقررات بیمارستانی باشند و بنابراین با مقامات ذیصلاح مورد بحث قرار گیرند. حمام‌ها اغلب مجهز به وانی هستند که به‌ منظور بلند کردن راحت بیمار از سه طرف قابل دسترسی می‌باشند.

توصیه های کاربردی و اصول استفاده از آینه در دکوراسیون

این اتاق شامل یک بخش بهداشتی برای اشیاء استریل شده و یک بخش معمولی برای اشتباه غیر استریل است. تجهیزات آن بایستی شامل سینک، سطح انبار، سطح کار و استریل کننده‌های بخار باشد. وصل کردن یک اتاق زیر مجموعه استریل (ساب استریل) به چندین اتاق عمل می‌تواند مشکلات بهداشتی بوجود آورد که این کار نباید صورت گیرد. توجه داشته باشید که ابزار جراحی در واحد استریلیزه مرکزی آماده می‌شوند که خارج از محوطه جراحی قرار دارد. طراحی مرکز درمانی جیکوب یکی از بزرگترین مراکز درمان بیماران سرطانی در جنوب وظایف مدیرپروژه غربی آمریکا است. هدف از طراحی این مرکز ارائه خدمات پیشرو به جامعه بیماران سرطانی، سلول های بنیادی، جراحی و مطالعات پزشکی دانشمندان و پزشکان متخصص بوده است.

مکان مناسب حهت ساخت بیمارستان

التزام به سازه­هایی که نیازمند محافظت از رادیواکتیو عوامل آب ‌و هوایی هستند در هر کشور متفاوت است، بنابراین باید از مقررات محلی پیروی کرد. به ‌عنوان مثال، در سوییس باید اتاق عمل جانبی، محل نگه‌ داری مواد استریل و سیستم‌های فنی اضطراری را مهیا ساخت. شرایط ایمنی برای بخش‌های رادیوتراپی کاملاً صریح و محض است و باید مطابق تمام مقررات ملّی و بین‌المللی قابل اعمال باشد.

طراحی بیمارستان فضای داخلی شرکت مهندسین و مشاوره اسپو | elitarchgroup